blank

Szlakiem pamięci….

szlak pamiecie„Pamięć jest kluczowym

Pojęciem każdej kultury.

Wszystko co tworzymy, z czym

Obcujemy, zawiera się w pamięci.”

Paweł Hulle

 

Nie tak dawno obchodziliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w całym kraju odbywały się różnego rodzaju akcje, przedstawienia, koncerty, wieczornice upamiętniające bohaterów tamtych dni, dni nadziei, walki i ofiary. W roku 1918 doszło do kolejnego wielkiego zrywu niepodległościowego, na terenie zaboru pruskiego – wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Sytuacja międzynarodowa i wieloletnie marzenia o wolności wzbudziły w Polakach, po raz kolejny, przekonanie, że tym razem musi się udać. Ten zryw niepodległościowy przez wiele lat był marginalizowany i zepchnięty z panteonu chwały. Dzisiaj wiemy już wszyscy, iż wydarzenia z roku 1918, ich rozwój i dalszy ciąg – był efektem wspomnianego wyżej powstania, powstania narodu - nękanego od ponad stu lat przez swych zaborców - powstania, które jako jedyne w dziejach Polski zakończyło się zwycięstwem.

Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tych, których nikt wówczas nie zmuszał do walki, o tych którzy sami, bez przymusu postanowili uwolnić naszą ukochaną ojczyznę z kajdanów, często składając największą ofiarę – własne życie. To dzięki tym młodym chłopcom, dzięki tym młodym dziewczętom, w końcu - dzięki wszystkim, którzy chwycili wtedy za broń – możemy dzisiaj mówić po polsku i żyć w kraju, który nazywa się - Polska.

W poczuciu patriotycznego obowiązku uczniowie CEZ Czarnków i ZSP Czarnków pod opieką nauczycieli – p. Artura Kopki i p. Waldemara Oltmana odwiedzili miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim w Czarnkowie i okolicach. „Szlak pamięci” obejmował między innymi; mogiły powstańców na cmentarzach w Czarnkowie, Lubaszu, Rosku a także miejsca pamięci w Walkowicach, Chodzieży i Piotrowie. Młodzież wraz ze swymi opiekunami złożyła znicze, upamiętniając tym samym „rycerzy tamtych dni”. Chwała bohaterom, cześć ich pamięci!

„Pamięć i wdzięczność” – to właśnie nazwa projektu zainicjowana przez wyżej wymienionych nauczycieli, w ramach którego znalazła się między innymi akcja pt.: „100 zniczy na 100 – lecie odzyskania niepodległości”. Wcześniej odbyła się w CEZ Czarnków przepiękna, wzruszająca wieczornica, konkurs na plakat o Niepodległej oraz wernisaż tychże plakatów. Nie sposób zatem było zapomnieć o odwiedzeniu miejsc, które dla każdego prawego człowieka powinny stanowić ołtarze patriotyzmu.

My pedagodzy, nauczyciele jesteśmy dumni z naszej młodzieży, która bez żadnego przymusu, a wręcz z głębokim poczuciem obowiązku – włączyła się w powyższe wydarzenia. Jesteśmy dumni – bo wiemy, że zaszczepiliśmy w tych młodych ludziach wartości ważne, wartości nadrzędne – patriotyzm, obowiązek pamięci o przeszłości, miłość do swojego kraju, szacunek. Dziękujemy!

Waldemar Oltman

                             

 

filmy

braz tech 2019

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information