blank

Zwycięstwo Górki w IV Międzypowiatowym Konkursie Polonistycznym.

Konkurs 1 kopiaW Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie odbył się, 30 listopada 2018 roku, finał IV Międzypowiatowego Konkursu Polonistycznego organizowanego dla szkół ponadgimnazjalnych w ramach współpracy partnerskiej powiatów Na miedzy. Młodzież liceum i technikum z 4 powiatów: gorzowskiego, wałeckiego, strzelecko-drezdeneckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego przystąpiła do rywalizacji w zakresie wiedzy językowej i umiejętności retorycznych.

Finał konkursu poprzedzony był eliminacjami na szczeblu powiatowym. Wyłoniono wówczas finalistów w kategorii liceum oraz technikum, którzy reprezentowali poszczególne powiaty  w kolejnym etapie. Konkurs miał charakter rozgrywek drużynowych, a uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad poprawności językowej w zakresie składni, fleksji, frazeologii, ortografii i interpunkcji oraz przygotować wypowiedź retoryczną na temat: Refleksje młodych o wolności w 100-lecie Niepodległości. Młodzież miała możliwość wyrazić swoją opinię na temat wolności w różnych aspektach.

Organizatorem konkursu i sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Czarnkowie a odpowiedzialnymi za przygotowanie konkursu - nauczyciele języka polskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie, Liceum Ogólnokształcącego w Trzciance, Zespołu Szkół w Krzyżu Wlkp. oraz Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie.

Powiat czarnkowsko-trzcianecki reprezentowali uczniowie LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie: Julia Biskup, Sandra Ewald, Mateusz Krzyżanowski oraz uczniowie technikum ZSP im. Józefa Nojego w Czarnkowie: Kamila Regulska, Dawid Jusik, Szymon Szorcz.

Drużyna z Górki zachwyciła wszystkich talentem i umiejętnościami, kulturą słowa i wrażliwością humanistyczną. Zadania z zakresu składni, fleksji, ortografii, interpunkcji, frazeologii wymagały przemyślenia. Kamila, Dawid i Szymon poradzili sobie znakomicie, wspaniale współpracowali. W teście językowym okazali się najlepsi wśród 8 drużyn z 4 powiatów.

W części retorycznej uczestnicy wygłaszali mowy na temat: Refleksje młodych o wolności w 100-lecie Niepodległości. Młodzież zachwyciła bogactwem wiedzy historycznej, literackiej, umiejętnością wartościowania, obserwowania i wyrażania opinii o aktualnych wydarzeniach, postawach Polaków. Komisję konkursową zachwyciło wiele wypowiedzi, jednakże najbardziej zauroczyło wszystkich wystąpienie Mateusza Krzyżanowskiego z LO w Czarnkowie. Mateusz okazał się znakomitym mówcą, spełnił, w pełni, wszystkie kryteria konkursowe w zakresie wypowiedzi retorycznej. Drużyna z czarnkowskiego liceum zajęła I miejsce w kategorii liceum. W kategorii technikum o zwycięstwo rywalizowały dwa zespoły. Wśród nich znakomita grupa z Górki. Wypowiedź Szymona Szorcza okazała się bardzo przekonująca. Zespół trzech wspaniałych uczestników z ZSP im. J. Nojego w Czarnkowie okazał się najlepszy w kategorii technikum i zajął  I miejsce. Gratulujemy!

Laureaci oraz wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy, nagrody, które wręczyli: dyrektor ZSP im. Józefa Nojego w Czarnkowie Jan Palacz oraz pani Wioletta Szukajło, prezentująca stanowisko do spraw kultury, sportu i współpracy samorządowej w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie.

Zmagania polonistyczne uczestników pokazały, że nasz język ojczysty jest skarbnicą mądrości, doskonałości, piękna, że łączy wszystkich Polaków, że jest wspaniałym dziedzictwem, buduje fundamenty wspólnoty, jej kulturę duchową i materialną,  narodową odrębność,  obrazy świata,  całą wiedzę,  założenia aksjologiczne i ideologiczne.

 

filmy

braz tech 2019

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information