blank

Świąteczny nastrój i pielęgnowanie tradycji w CEZ Czarnków

swiateczny cezŚwięta Bożego Narodzenia to szczególne chwile w naszym życiu. Stanowią one kulminację wielu tradycji i obrzędów, które są dla nas szczególnym doznaniem emocjonalnym i duchowym. A czym dla Ciebie są Święta? Czy - to tylko czas zakupów, prezentów, bieganiny i wyśmienitego jedzenia – czy może coś więcej? Usiądź drogi czytelniku… i zastanów się nad tym!

Okres tych najcudowniejszych dla wszystkich Polaków Świąt powinien być, nade wszystko, okresem przebaczenia, duchowej odnowy i refleksji. To czas, w którym wszyscy powinniśmy „zwolnić” i przypomnieć sobie co tak naprawdę jest w życiu ważne, co powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Wymyślne ozdoby, drogie podarunki są przecież niczym, jeżeli nie ma obok nas bliskich, rodziny i przyjaciół. Zatem szanujmy swoje tradycje, podtrzymujmy obyczaje, ale pamiętajmy , aby robić to dobrze i nie zakłamywać tego co najważniejsze. Nie wstydźmy się nigdy dzielić się opłatkiem, nie wstydźmy się składać sobie życzeń – bądźmy w ten wyjątkowy czas razem, szanując się nawzajem i będąc dla innych tolerancyjnym. Niech Święta Bożonarodzeniowe ożywią w nas wszystkich - tylko dobre cechy charakteru, bo w każdym człowieku tkwi dobro – trzeba je tylko dostrzec.

 

Pamiętając i szanując polską historię, polską tradycję i nadrzędne wartości już od wielu lat - w Centrum Edukacji Zawodowej w Czarnkowie odbywa się wiele innowacyjnych wydarzeń związanych ściśle z magią Świąt. Są to pokazy dekoracji świątecznych stołów, degustacje pierników… oraz oczekiwany przez wielu młodych ludzi - konkurs szkolny; „Elektryczna Ozdoba Świąteczna”.

Jest także żywa szopka bożonarodzeniowa czy jasełka - i to tylko część świątecznych atrakcji jakie mają miejsce w naszym interdyscyplinarnym i aktywnym Centrum.

W dniach 17 – 18 grudnia w Pracowni Mechatroniki i Mechaniki Ogólnej – W7 odbyło się rozstrzygnięcie cieszącego się od wielu lat szkolnego konkursu świątecznego, a zwycięzcy otrzymali mnóstwo słów uznania i podziękowania oraz wiele cennych nagród rzeczowych.

To, już po raz dwunasty uczniowie technikum mechatronicznego i branżowej szkoły wzięli udział w tejże kultowej akcji. Konkurs to wydarzenie, które mocno zakotwiczyło się w tradycji naszych podopiecznych i oczywiście prowadzących nauczycieli – panów: Artura Kopki i Waldemara Oltmana. Szanowanie tradycji, przypominanie starych obyczajów - związanych z okresem Bożego Narodzenia stanowi przecież bardzo ważny element wychowawczy młodego pokolenia. Nigdy nie możemy wyzbywać się swojej historii, musimy ją cały czas pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. Dzięki temu kształtujemy charaktery, przyzwyczajenia do czegoś co jest cenne, ważne, do czegoś co stanowi o naszej kulturze i kształtuje osobowość, wreszcie – do czegoś co zwyczajnie jest - czystym dobrem. Dowodem na to jest duża ilość wykonywanych prac oraz ich poziom. W tym roku nasi uczniowie wykonali m.in. szopki betlejemski, gwiazdy betlejemską w technologii 3D, modele samochodów wypełnionych prezentami, makiety oświetlonych kościółków czy wreszcie stroiki bożonarodzeniowy.

Ponad czterdziestu wrażliwych i zdolnych uczniów zaangażowało się w powyższe przedsięwzięcie, które oprócz pielęgnowania tradycji stanowi także element, swego rodzaju, akcji charytatywnej – bowiem prace konkursowe wykorzystywane są na imprezach związanych z okresem Świąt a nawet trafiają do przedszkoli i szkół jako cenna dekoracja i efektowny element dekoracji stwarzającej ciepły, rodzinny nastrój.

Zdrowych, wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2019 roku życzą uczniowie oraz nauczyciele – promotorzy tradycji z Centrum Edukacji Zawodowej w Czarnkowie.

W. Oltmann, A. Kopka

 

filmy

braz tech 2019

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information