Nietypowa wywiadówka w Steico

wywiadowka steicoW dniu 11 grudnia w Steico spółka z o.o. w Czarnkowie odbyło się spotkanie rodziców uczniów III klasy zawodu stolarz - holzmechniker z przedstawicielem firmy Steico Mantaj Mirosławem, dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego Janem Palaczem oraz wychowawcą klasy Lucyną Urbaniak - Pielką. W spotkaniu uczestniczyli również młodociani pracownicy.

Na początku rodzice mogli zapoznać się z nowoczesną produkcją materiałów budowlanych z drewna na wydziałach produkcyjnych. Zobaczyli nowoczesną linię do produkcji belek dwuteowych oraz materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego. Odwiedzili miejsca, gdzie ich „pociechy” odbywają praktyki, ucząc się na co dzień zawodu. Następnie rodzice wraz z młodocianymi pracownikami spotkali się w Akademii Steico, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne i teoretyczne dla kontrahentów z Polski i zagranicy, pragnących poznać techniki budownictwa drewnianego produkowanego przez Steico. Również pracownicy młodociani korzystają z tych pomieszczeń.

Dyrektor Jan Palcz przedstawił rodzicom oraz pracownikom młodocianym możliwości dalszego kształcenia po ukończeniu Branżowej Szkoły dla osób chcących zdobyć wykształcenie średnie, które byłoby przepustką na studia wyższe. Steico również ma przygotowany program wsparcia - jeżeli zachodzi konieczność wnoszenia opłaty za naukę pokrywa 80% wartości czesnego. Omówił też możliwości zdawania egzaminu końcowego poprzez OKE lub Izbę Rzemieślniczą.

Młodociani, jak również pozostali pracownicy, mają w tym roku wypłacaną tzw. 13 pensję. Miesięczny system wynagradzania obejmuje także wynagrodzenia za frekwencję i wyniki w nauce. Wszystkie osoby kończące naukę zawodu mają zagwarantowane miejsca pracy.

Na chwilę obecną na terenie Steico uczą się 52 osoby. Zakład już prowadzi nabór na rok szkolny 2019/2020, szczególnie polecając nowy zawód funkcjonujący na terenie Polski od 2016 - mechanik - operator maszyn do produkcji drzewnej. Zawód z bardzo dużą przyszłością, dedykowany dla firm z branży drzewnej i nie tylko, gdyż podstawa programowa, jak sama nazwa zawodu wskazuje, rozszerzona jest o zagadnienia związane z mechaniką.

Mirosław Mantaj