blank

Nasza gwara to nasz skarb

gwara to nasz skarbW dniu 5.03.2019 r. rozdano nagrody w Szkolnym Konkursie Gwarowym „Godamy po naszymu”. Wzięło w nim udział 14 uczniów, którzy napisali test składający się ze słownictwa i zwrotów gwary poznańskiej. Gwara poznańska to jedna z bardziej specyficznych gwar regionalnych w Polsce. Po poznańsku mówi się nie tylko w samym Poznaniu, ale i w okolicach, a odmiany gwary spotkać można w całej Wielkopolsce. Gwara poznańska powstała z wymieszania dialektu wielkopolskiego z elementami słownictwa niemieckiego, głównie w wyniku ponad stuletniego pruskiego panowania w Wielkopolsce.

Mieszkańcy Poznania stali się często dwujęzyczni i zaczęli używać w gwarze niemieckich słów. Do dziś mówimy: zrobić łóżko, zakluczyć, w gazecie stoi napisane.Pomimo tego, że gwara poznańska coraz szybciej zanika, warto o niej pamiętać i ją kultywować, bo wciąż jest to niezwykle ważny i ciekawy składnik tutejszej kultury.

Nagrody w konkursie otrzymali:

I miejsce Żaneta Rybarczyk z kl. II EH

II miejsce Mateusz Wargin z kl. II BM

III miejsce Rafał Marzec z kl.II EH

Wyróznienie: Dawid Nowacki z kl.III IŻ

Jakub Jednorowski kl.II DZ

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i trud włożony
w przygotowanie.

                                                                                             Nauczyciele bibliotekarze

 

filmy

braz tech 2019

erasmus plus

 

baner vulcan 1
steico klasa patronacka
szk odkrywcow 
 bip logo
 
 
 
szkola_humanitarna

dp

ecdl
 

szk_bez_przem_log

cert1
logo top
 godło

 

JMod Facebook Slider Likebox

Ta strona używa ciasteczek w celu usprawnienia korzystania z niej. Dowiedz się więcej tutaj.

Akceptuję ciasteczka z tej domeny.

EU Cookie Directive Module Information